СУ „Св. Константин-Кирил Философ“ получи международно отличие
СУ „Свети Константин-Кирил Философ“ официално се присъедини към глобалното семейство на екоучилищата. На тържествена церемония учебното заведение бе удостоено с престижния международен символ „Зелен флаг“ – признание за дългогодишната отдаденост на училищната общност към опазването на околната среда, устойчивото развитие и възпитанието на екологично съзнание у младото поколение.
„Отличието не е просто почетен знак, а резултат от месеци упорита работа и реални действия от страна на цялата ни училищна общност. Когато работим с мисъл за утрешния ден, промяната е възможна – тук и сега“, сподели директорът на училището Елена Сарафова по време на събитието.
Зад високото международно признание стои активната дейност на Екокомитета към СУ „Св. Константин-Кирил Философ“ с ръководители Бояна Стоилова, Вероника Милева, Десислава Кръстева, Маргарита Тодорова, Светла Желязкова, Наталия Минчева, Красимира Бозева, Женя Ташкова, Ани Велинова и Радина Пенчева. Благодарение на техните усилия и съвместната работа с ученици, учители и партньори, зелената кауза в училището вече е реалност.
По време на официалната церемония бяха представени и конкретните инициативи, донесли наградата на училището. Сред тях изпъкват създаването на иновативно природно пространство за учене и срещи, изграждането на собствена биоградина, екопатрулите, както и кампаниите за чиста енергия и разделно събиране под надслов „Нулев отпадък“. Внимание привлякоха и уъркшоповете за вдъхване на нов живот на стари вещи (ъпсайклинг), както и оригиналната инициатива „Сподели колело, спести емисии“.
Официални гости на събитието бяха заместник-кметът на район „Южен“ Петя Петкова и инж. Евтимия Първанова – главен експерт по екология, които изразиха своята пълна подкрепа и съпричастност към екологичната мисия на училището.
Тържествената програма премина при изключителна организация, като за сценария и режисурата на събитието се погрижиха Вероника Милева и Бояна Стоилова, музикалното оформление бе дело на Георги Павлов и Марин Гогов, а емоционалните моменти бяха уловени от обектива на фотографа Стефан Близнаков.
С вдигането на „Зеления флаг“ СУ „Свети Константин-Кирил Философ“ даде заявка, че продължава напред с още по-голяма отговорност към природата и бъдещето, доказвайки, че големите промени започват от споделените усилия на една вдъхновена общност.
Снимка: Стефан Близнаков
Ако Kichuka.bg – мястото на „Кючук Париж“ Ви харесва, последвайте ни във Фейсбук. Може да споделите статия с бутоните:

