Какво няма в „Кючук Париж“?
Кючука по принцип си има почти всичко необходимо. През последните години обаче „Кючук Париж“ се превърна в истински мегаполис. За никого не е тайна, че тук вече живее население, колкото за един средно голям български град.
И точно тук идва големият парадокс. Въпреки че Кючука прелива от нови кооперации, магазини и хиляди жители, има някои базови неща, които просто… липсват.
Например:
1. Свободни паркоместа (Освен ако нямате суперсили)
Да си намериш паркомясто в Кючука след работа е спорт, равен на оцеляване в дивата природа. Вечерните обиколки около блоковете в търсене на заветните 4 метра асфалт приличат на ритуален танц за привличане на късмета. И докато колите стават повече, местата мистериозно намаляват.
2. Кино и културен център
Помните ли, че преди Кючука си имаше кино? Да, хората над 30 години едва ли са забравили къде се намираше кино „Тракия“. Сега в същата сграда до Пощата на квартала се помещава ресторант. Е, оттогава изтече много вода. Днес, ако жителите на най-многолюдния пловдивски квартал искат да гледат филм на голям екран или да отидат на театър, трябва да организират логистична операция по пресичане на ЖП линиите и пътуване до центъра или моловете. Кючука спешно има нужда от свое културно средище, което да работи.
3. Голям, зелен парк
Парк „Белите брези“ е емблематичен и прекрасен, но за мащабите, които район „Южен“ придоби, той вече е твърде тесен, да не говорим за другите паркове. В Кючука НЯМА огромен зелен „бял дроб“ от типа на Лаута в „Тракия“ или около Гребната база. На фона на масивното застрояване, младите семейства и хората, които искат просто да се разходят сред природата, се чудят къде да намерят малко сянка и спокойствие.
4. Достатъчно места в детските градини и ясли
Това е една от най-болезнените теми за младите семейства в района. Кючука се подмладява, децата стават все повече, но местата в заведенията не достигат за стотици малчугани всяка година. Въпреки частичните ремонти и разширения, липсата на достатъчно нови детски градини кара много родители да карат децата си на други места.
5. Кючука си няма мол
Това е може би малко изненадваща опция. На кого му е притрябвал мол, ще кажат някои? И ще са прави. Но просто тук говорим за опции, които ги има в центъра, „Тракия“, та дори и „Смирненски“, ако щеш. А „Кючук Париж“ като вече най-населения район си няма мол. Може би като такъв ще може да се брои онзи гигант, който се канят да изградят на Сточна гара – мол „Променада“, ще е близко до квартала. Но да, на кого му е притрябвал още един мол.
6.Нямаме си хубав стадион
Много е жалко, как се допусна стадион „Тодор Диев“, стадионът на легендарния Спартак Пловдив, да е в това положение. Стадион на такова ключово и хубаво място, радвал толкова хора през годините. Тази емблема за квартала тъне в разруха, вместо да се направи един кокетен стадион на спартаклии. Докато за другите клубове има, за Спартак няма – шампион на България. Да не говорим за Пробива под Централна гара, който спъва всичко покрай стадиона. Но това е тема, която има нужда от развитие!
Сигурно сме изпуснали още неща! А според вас какво друго НЯМА в Кючука?
Снимката е илюстративна

